صفحه اصلي  |  درباره ما  |  حضور بين‌المللي  |  تماس با ما  |  English

جستجو در سايت:

 

يادداشت

نخستین شماره سال جدید در پایان نه سال فعالیت مداوم و انتشار نود و نهمین شماره نشریه  فناوری  و توسعه صنعت بسته بندی، پیش روی شماست. هم زمان با نمایشگاه صنایع غذایی، کشاورزی و صنایع وابسته، آگروفود تهران در خردادماه، یکصدمین محصول این مجموعه با تدارکی ویژه در اختیار مخاطبان همیشه همراه نشریه قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب >>

كتاب


براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

ويژه‌نامه PET

شماره چهل - سال هفتم - اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ويژه‌نامه دنياي كارتن

سال اول - شماره پنجم

 

نسخه قابل چاپ
مجله فناوري و توسعه صنعت بسته‌بندي - بازيافت پذيري

بازيافت پذيري


هم اكنون نگراني هاي زيست محيطي، يكي از مهم ترين مباحث بين المللي است ولي كارشناسان مسايل جهاني معتقدند كه هنوز اين مباحث به اوج خود نرسيده اند و تا سال 2010 باز هم شاهد افزايش مباحثات در مورد كاهش استفاده از منابع، صرفه جويي در مصرف انرژي، كمبود جهاني آب و ديگر منابع تجديدناپذير، كاهش از توليد گازهاي گلخانه اي و زباله و در نهايت افزايش حداكثري بازيافت و توليد محصولات مختلف از مواد بازيافتي، خواهيم بود. در اين ميان مبحث كاهش استفاده از منابع و كاهش استفاده از مواد اوليه هم چون توليد بطري هاي سبك وزن، حذف بسته بندي هاي ثانويه و جايگزين كردن بسته بندي هاي سخت با بسته بندي هاي انعطاف پذير، توجه ويژه اي را به خود جلب كرده است و از آن در آينده نزديك بسيار بيشتر خواهيم شنيد.

كاهش استفاده از مواد اوليه مهم ترين هدفي است که  فعالان زيست محيطي آن را نشانه گرفته اند چرا كه نه تنها در مصرف مواد اوليه صرفه جويي خواهد شد بلكه به صورت غيرمستقيم به دليل كاهش وزن مرسولات، در مصرف سوخت نيز صرفه جويي مي شود و وسايل نقليه قادر خواهند بود تا در هر بارگيري، بار بيشتري را حمل كنند. استفاده از مواد بازيافتي از آنجايي مورد توجه خاص قرار گرفته كه اين مواد در فرآيند توليد نياز به انرژي بسيار كمتري نسبت به مواد خام دارند. در حقيقت با به كارگيري اين مواد هم در مصرف انرژي صرفه جويي مي شود و هم در مصرف منابع، صاحبان صنايع با اطلاع از اين موضوع روي به استفاده از مواد بازيافتي در انواع زمينه هاي توليد و در تمامي مواد از جمله شيشه، آلومنيوم، استيل، كاغذ، كارتن و به ويژه PET آورده اند. در مورد بازيافت PET ذكر اين نكته حائز اهميت است كه اين ماده شيميايي 100% قابل بازيافت بوده و تلاش هاي فراواني در جهت جمع آوري و بازيافت هر چه بيشتر آن صورت مي پذيرددر سراسر دنيا، به ويژه در كشورهاي توسعه يافته، كارگاه هاي بازيافت بسياري در حال برگرداندن بطري هاي PET به چرخه توليد هستند يكي از مسائل مهم مطرح شده در مورد مواد خام بسته بندي، مربوط به استفاده از منابع تجديدپذير براي توليد مواد لازم براي بسته بندي است. در اين راه فعاليت هاي بسياري صورت گرفته و محققان موفق به توليد ظروف PLA شدند كه منبع آن نشاسته ذرت مي باشد. ولي به دليل هزينه بالاي توليد اين نوع مواد كه به Bio Plastic يا پلاستيك هاي طبيعي معروفند، فرآيند توليدشان به كندي انجام مي پذيرد. اخيرا فعاليت هاي بسياري در جهت اقتصادي كردن چرخه توليد پلاستيك هاي طبيعي صورت پذيرفته و كارايي آنها نيز در صنايع بسته بندي بهبود محسوسي يافته است. از ديگر زمينه هايي که مي توان از آنها انتظار رشد داشت. بسته بندي هاي انعطاف پذير و aseptic قابل ذكرند.

استفاده از بسته بندي هاي aseptic از آنجايي رو به رشد است كه به صورت مستقيم مي تواند در استفاده از انرژي صرفه جويي نمايد چرا كه با به كارگيري آنها نيازي به استفاده طولاني مدت از يخچال نيست. هر چند كه حركت شركت هاي بسته بندي در جهت كاهش اثرات منفي فعاليت هايشان كاملا محسوس است ولي اين فعاليت ها بيشتر در جهت كاهش از هزينه هاي توليد مي باشد نه در جهت نجات سياره زمين. از آنجا مي توان به اين موضوع پي برد كه مي بينيم هر طرح جديدي كه در جهت بازيافت پذيري بيشتر انجام مي پذيرد، اگر صرفه جويي اقتصادي در فرآيند توليد را به همراه نداشته باشد، به سرعت از رده خارج مي شود و به دست فراموشي سپرده مي شود. فعاليت هاي زيست محيطي كه همراه با تحقيقات جدي و يا تبليغات گسترده نباشند، خريدار چنداني نيز نخواهند داشت. سرمايه گذاران نياز به ضمانت اجرايي براي سرمايه خود دارند و حاميان اجتماعي نيز وقتي قدم در اين راه ها مي گذارند كه از نتيجه كار كاملا اطمينان داشته باشند.

در ادامه به تفضيل به بررسي موارد مذكور در مبحث بازيافت ، مي پردازيم.


كاهش استفاده از مواد اوليه و منابع
يكي از متداول ترين روش هاي كاهش زباله كه توسط شركت هاي توليدي بسته بندي مورد استفاده قرار مي گيرد، كاستن از ميزان مواد اوليه به كار رفته در توليد يك محصول است. براي اين كار معمولا يا از روي چه محصول؟ محصول مي كاهند يا از چگالي آن. انجام اين كار در وهله اول به سود توليد كنندگان است چرا كه از هزينه هاي توليد مي كاهد. برخي شركت ها همچون Duluth,Nordson corp و GA اقدام به عرضه محصولاتي همچون بطري هاي PET كم وزن، درب پوش هاي كوتاه و با اصل تطبيق داده شود .نموده اند كه همگي در جهت كاهش به كارگيري مواد اوليه، طراحي و توليد شده اند. شركت آب هاي آشاميدني Nestle از سيستم هاي توليد sidel PET براي توليد بطري هاي كم وزن مدل ECO shape استفاده مي كند. اين بطري ها 5/12 گرم وزن دارند كه 30درصدسبك تر از بطري هاي معمولي نيم ليتري استفاده شده توسط ديگر شركت هاست. Nestle قصد دارد از اين نوع بطري ها براي برندهاPoland Springs وDzark Arrowhead  ودرسرتاسرامريکاي شمالي استفاده نمايد.

به درب پوش هاي با كوتاه اشاره كرديم. گفتني است كه اين درب پوش ها وزن ظرف را 1 تا 2 گرم سبك تر مي نمايند. اين درب پوش ها نه تنها خود سبك تر هستند بلكه باعث مي شوند از رزين كمتري براي دهانه بطري استفاده شود. از جمله شركت هايي كه اقدام به استفاده از چنين درب پوش هايي نموده اند، مي توان به گروه MBlock ,ladianapolis, Rank و IN اشاره نمود. از شركت هاي اروپايي توليد كننده اين نوع درب پوش نيز مي توان به درب پوش هاي Super shorty توليد شركت Bericap آلمان، درب پوش هاي PCO ساخت شركت Corvaglia سوئيس و در نهايت چند نمونه از شركت orvist فرانسه اشاره کرد . شايد در نگاه اول 1 يا 2 گرم چندان مهم به نظر نرسد ولي وقتي همين وزن ناچيز را در ميليون ها بطري توليدي در سراسر دنيا ضرب مي كنيم، عدد به دست آمده، عددي است قابل توجه در صرفه جويي انجام شده در رزين و مواد اوليه درب پوش. در نهايت همين ميزان نيز از بار تريلرهاي حامل كاسته شده و منجر به صرفه جويي در مصرف سوخت مي شود.


جايگزين نمودن منابع تجديدناپذير
بيشتر مواد مصرفي صنايع بسته بندي از منابع تجديدناپذير تهيه مي شود هر چند كه امروزه مقادير متنابهي از شيشه، فلز و پلاستيك مصرفي در اين صنايع بازيافت مي شود و حتي مي توان ميزان اين مواد بازيافتي را نيز افزايش داد ولي باز هم بسياري از كارشناسان نگاه چندان مثبتي به اين مواد از جنبه هاي زيست محيطي ندارند و معتقدند كه پلاستيك هاي طبيعي كه از نشاسته ذرت و چوب تهيه مي شوند بسيار سازگارتر با محيط زيست بوده و كاملا زيست تخريب پذير هستند. يكي ديگر از مهم ترين جنبه هاي پلاستيك هاي طبيعي، عدم نياز آنها به نفت است.

از ذكر اين نكته نبايد غافل شد كه هنوز تعريف استاندارد و معيني از پليمرهاي طبيعي Biopalstics ارايه نشده است به همين دليل برخي دست اندركاران صنعت، موادي را كه 100% قابل بازيافت باشند، قابليت تبديل به كود را داشته باشند و يا زيست تخريب پذير باشند را با اين عناوين نام مي برند. به همين دليل فعالان بسته بندي بايد به دقت نيازهاي خود را مشخص نموده و در حين توليد از اين موضوع كه مواد اوليه مورد استفاده آنان نيازهايشان را برآورده مي سازد يا خير اطمينان حاصل نمايند. به اين منظور استانداردهايي توسط سازمان هاي تدوين استاندارد آمريكا و اروپا تدوين شده است كه از آن جمله مي توان به استاندارد آمريكايي D6400 ASTM كه براي پلاستيك هاي تخريب پذير طراحي شده، استاندارد EN13432 كه توسط اتحاديه اروپا براي پلاستيك هاي تخريب پذير تدوين شده و استاندارد تدوين شده توسط موسسه استاندارد نيويورك براي تمامي مواد زيست تخريب پذير، اشاره نمود. همچنين استانداردهايي براي استفاده از انواع فيبر در كاغذ، كارتن و مقواهاي چند لايه تدوين شده است. همچنين موسساتي نظري forest stewardship,Arlington,foresty و Reston VA قادر به تعيين استاندارد بودن فيبرهاي مورد استفاده در مواد اوليه بسته بندي هستند.

هم اكنون شركت هاي توليد محصولات بسته بندي از امكان انتخاب نسبتا گسترده اي براي انواع بسته بندي هاي سخت و انعطاف پذير از ميان مواد اوليه طبيعي برخوردارند. كاربرد اين محصولات نيز به سرعت رو به افزايش است و همه روزه موارد استفاده جديدي براي آنها يافت مي شود. تلاش هاي زيادي نيز در جهت موجه تر جلوه دادن اين مواد از جنبه هاي زيست محيطي در حال انجام است. اخيرا محققان در تلاش براي يافتن منابع جديدي جهت توليد اين مواد هستند به اين منظور كه تا حد ممكن استفاده از منابع غذايي همچون ذرت را كاهش داده و از پسماند محصولات كشاورزي و ضايعات چوب بجاي آنها استفاده نمايند. اخيرا محققان موفق شدند از اتانول نيشكر، پلي اتيلن استخراج نمايند و همچنين ضايعات چوب و پسماند محصولات كشاورزي همچون تفاله نيشكر را جايگزين ذرت در توليد محصولات PLA نمايند. استفاده از فيلم هاي زيست تخريب پذير، ايده اي است جذاب ولي حقيقت امر اين است كه هم اكنون مقدار بسيار كمي از مواد توليدي از مواد طبيعي، بازياف مي شوند و اكثر آنها به صورت سنتي دفن مي شوند. البته در اتحاديه اروپا، قوانين تصويب شده براي مواد زيست تخريب پذير، دفن آنها را بسيار محدود ساخته و بالاجبار آنها بازيافت مي شوند. در ژاپن، دولت اين كشور در سال 2001 قوانين جديدي را براي بازيافت پسماندهاي غذايي تصويب نمود كه باعث شد بازيافت اين گونه زباله ها با سرعت بيشتر طي شود.


استفاده بهينه از آب و انرژي
شايد تنها مشكل از ديد برخي افراد، افزايش قيمت انرژي باشد و برخي ديگر اين مشكل را فقط در متناهي بود انرژي هاي فسيلي ببينند ولي حقيقت اين است كه آب نيز با همين مشكل مواجه است و طي چند سال اخير شاهد افزايش نگراني كارشناسان محيط زيست در مورد كمبود آب شديد و برخي نقاط جهان بوده ايم. از اين رو سوالات بسياري نيز در مورد معضل كمبود آب و اثرات منفي آن بر روي محيط زيست مطرح شده است.

با در نظر گرفتن اين دو حقيقت، فعالان عرصه بسته بندي اقدام به بكارگيري روش هاي بهينه تر از آنها درتوليدات خود نموده اند. بسياري از توليد كنندگان نيز با آگاهي از اين موضوع، اقدام به صرفه جويي در مصرف آب نموده اند كه از آن جمله مي توان به گروه ماء الشعير سازي Anheuser-Busch و كارخانجات ماء الشعير st.louis اشاره نمود كه هر دو از سال 2002 اقدام به صرفه جويي 5 درصدي در مصرف آب خود نموده و تا كنون 875 ميليون گالونآب صرفه جويي نموده اند. اما در جهت صرفه جويي در مصرف انرژي، برخي از شركت ها دست به اقدامات جالبي زده اند كه از آن جمله مي توان به كارخانجات صنايع غذايي krafts اشاره داشت كه با اضافه كردن مقداري باكتري به كشك يا آب پنير، موفق به توليد انرژي براي كارخانه Northfield در شهر ايلينويز نموده است. اما در زمينه توليد اين گونه انرژي ها، شركت A-B در جهان سرآمد تمامي شركت هاست. اين شركت در 9 كارخانه از 12 كارخانه خود در سطح ايالات متحده و همچنين در كارخانه Wuhan در چين كه همگي توليد كننده ماء الشعير مي باشند، از گازهاي استخراج شده از فرآيند توليد، براي تهيه 15% از انرژي مورد نياز خطوط توليد سود مي برد.

درسال 2007 A-B موفق شد از همين روش انرژي را استخراج كند كه براي گرم كردن 25 خانه كافي بود و در كنار آن از ورود 258 ميليون پوند ضرر به محيط زيست از طريق گازهاي گلخانه اي جلوگيري نمود. در انگلستان نيز شركت Scottish & newcatle با كمك شركت فنلاندي wartsila قصد دارد دو ژنراتور با سوخت Biomass را در كارخانه ماء الشعير سازي خود در شهر منچستر انگلستان نصب نمايد. اين ژنراتورها در نوع خود اولين مبدل هايي مي باشند كه به صورت هم زمان هم بخار براي خط توليد و هم برق براي تمامي كارخانه توليد مي نمايد و براي اين كار از  براده ها و خرده هاي چوب به همراه تفاله دانه هاي جو به عنوان سوخت استفاده مي كند. اين پروژه در سال 2009 به بهره برداري خواهد رسيد. برق اضافي توليد شده وارد شبكه برق محلي خواهد شد. اين اقدام Scottish منجر به فوايد ديگري همچون عدم نياز به حمل و نقل ضايعات خطوط توليد و در نتيجه صرفه جويي در انرژي و هزينه ها نيز خواهد شد. اگر بخواهيم در مورد تاييد اين پروژه برگازههاي گل خانه اي بگوئيم بايد به كاهش دي اكسيد كربن توليدي با اين روش اشاره داشته باشيم. از ديگر روش هاي توليد برق از ضايعات خطوط توليد، مي توان به استخراج هيدروژن از تفاله آب ميوه و توليد انرژي با استفاده از آن اشاره كرد كه هم اكنون شركت welch's درحال انجام آزمايشي آن است. در اين روش ميزاني ميكروب به آب استفاده شده براي شستشوي تانكرهاي  نگهداري آب ميوه اضافه مي شود. هيدروژن آزاد شده در محلي ذخيره و از آن به عنوان منبع انرژي استفاده مي شود. با توجه به نتايج مثبت اين طرح آزمايشي، شركت welch's قصد دارد از اين راكتورهاي بيولوژيكي در مقياس گسترده استفاده نمايد و اولين فاز از اين طرح در بهار سال 2009 به بهره برداري خواهد رسيد. انجام اين پروژه مي تواند سالانه حداقل 1 ميليون دلار در برق مصرفي و پانصد هزار دلار در هزينه هاي جمع آوري فاضلاب و دفع آن از كارخانه صرفه جويي نمايد.

برخي ديگر از شركت ها بسته بندي روي به استفاده از انرژي باد و يا انرژي خورشيد در جهت كاهش توليد گازهاي گلخانه اي نموده اند. شركت lucky Labrador كه در شهر پرتلند ايالات متحده واقع است از انرژي خورشيدي جهت گرم كردن آب مورد نياز براي مرحله اول تخمير نوشابه هاي خود سود مي برد. دو شركت توليد ماء الشعير ديگر يعني Anderson و Boonville نيز با نصب پانل هاي خورشيدي، اقدام به جذب انرژي خورشيد و تبديل آن به نيروي برق نموده اند. دولت نيز براي تشويق ديگر شركت ها براي شروع به استفاده از اين انرژي ها، اقدام به وضع قوانين خاص و معافيت هاي مالياتي نموده است. آخرين روش ممكن براي كاهش استفاده از انرژي، برنامه ريزي بهينه نظام بخش محصولات و استفاده حداقل از كاميون ها و طي حداقل مسير ممكن براي رساندن محصولات به بازار مصرف مي باشد. در حال حاضر برخي شركت هاي توليد نرم افزار، اقدام به طراحي برنامه هاي خاصي در جهت بهينه سازي سيستم پخش مي نمايند و آنها را در اختيار شركت هاي توليدي قرار مي دهند.


كاهش زباله
در حالي كه حداقل دو ده از شروع فعاليت هاي جهاني، به ويژه در اتحاديه اروپا در جهت به حداقل رساندن زباله محصولات بسته بندي، اين موضوع هنوز هم ذهن دولت مردان بسياري از كشورها را به خود مشغول كرده. شركت نظرسنجي Nielsen با انجام يك نظرسنجي در مورد نگراني مصرف كنندگان از زباله هاي بسته بندي كه در ماه مه 2007 به انجام رسيد، ميزان مصرف كنندگاني كه نگراني در مورد زباله هاي بسته بندي، بيش از ديگر مسائل زيست محيطي همچون تغييرات آب و هوايي، آلودگي هوا و آلودگي آّب، افزايش يافته است. وقتي بيش از 3/1 مصرف كنندگان نهايي محصولات نگراني شديد خود را از افزايش زباله هاي بسته بندي اعلام مي كند، به نظر مي رسد كه ديگر وقت آن رسيده كه فكري اساسي براي اين معضل از طرف مسوولين امر براي رفع آن بشود.


بازيافت و مواد بازيافت شده
در حال حاضر مواد بازيافت شده را مي توان به صورت گسترده اي در تمامي انواع بسته بندي مشاهده نمود. جايگزين نمودن مواد دست اول با مواد بازيافت شده منجر به صرفه جويي در انرژي، كاهش زباله ها و كاستن از توليد گازهاي گل خانه اي مي شود. در بسياري از موارد مي توان از درصد بالاتري از مواد بازيافتي در توليد بسته بندي هاي جديد استفاده نمود ولي هم اكنون تقاضا براي اين مواد بسيار بيشتر از عرضه آنها مي باشد. به همين دليل است كه شركت هاي معظمي همچون كوكاكولا اقدام به گسترش فعاليت هاي بازيافتي خود نموده و بر روي آن تاكيد خاصي دارند، كوكاكولا اخيرا طي برنامه اي اعلام داشته كه قصد دارد 100% قوطي هاي آلومنيومي نوشيدني هاي خود به همراه 100% بطري هاي PET مورد استفاده اش را بازيافت نموده و دوباره آنها را به چرخه توليد باز گرداند. علاوه بر آن خود را به عنوان حامي مالي برنامه هاي بازيافت PET مطرح نموده كه يك نمونه آن توليد PET براي مواد غذايي (RPET) در اسپارتانبرگ مي باشد. هر چند كه ممكن است كه Coca-cola موفق به انجام اين كار تا قبل از سال 2010 نشود ولي تا چندي پيش انجام چنين كاري كاملا غير ممكن به نظر مي رسيد ولي تا 2 سال ديگر اين شاهكار به وقوع خوهد پيوست. البته هم اكنون محصولاتي نيز در بازار يافت مي شوند كه از RPET 100 درصد بازيافتي تولد شده باشند.

دو شركت innocent و Glaxo smithkline كه هر دو انگليسي هستند اقدام به عرضه دو برند از محصولات خود با نام هاي  innocent كه در يك بطري 250RPET ميلي ليتري عرضه مي شود و ديگري آب ميوه Ribena در بطري RPET 500 ميلي ليتري عرضه شده است. اين دو محصول كاملا از RPET بازيافتي ساخته شده اند و هيچ مواد خام دست اولي در توليد آنها يافت نمي شود. تغيير مواد خام مصرفي از PET دست اول به RPET بازيافتي نياز به تنظيمات چنداني براي ماشين هاي توليدي ندارد و حتي در برخي موارد هيچ احتياجي به تغيير تنظيمات پيشين نمي باشد. البته در فرآيند قالب زني، براي بهبود فرآيند پذيري، نياز به اتخاذ روش هاي خاصي در مراحل خشك كني و فيلتراسيون مي باشد. البته شايان ذكر است كه توليد ظروف 100% از RPET، نيازمند جمع آوري گسترده تر بطري هاي استفاده شده مي باشد تا بدين وسيله مواد خام لازم براي RPET مهيا شود.

آمار ارايه شده در سال 2006 در مورد جمع آوري بطري هاي PET در ايالات متحده حاكي از جمع آوري 5/23 درصدي اين ظروف در سطح اين كشور دارد.


آسايش مصرف كننده
بسياري از توليدات بسته بندي در جهت رفاه حال مصرف كننده نهايي، به لوازم اضافي مجهز مي شوند ولي همين لوازم اضافي خود يكي از عوامل اصلي توليد زباله بيشتر و استفاده بيشتر از منابع و مواد اوليه مي باشد. نيمي از مصاحبه شوندگان توسط موسسه Nielsen اذعان داشتند كه حاضرند از راحتي خود در جهت نفع محيط زيست بگذرند. شايد اين دسته از افراد از اين حقيقت كه برخي اوقات همين لوازم اضافي و زباله ساز تا چه ميزان در وقت آنان صرفه جويي مي كنند، غافلند.

مجله Food Engineering در سال 2007 اقدام به نظرسنجي شركت هاي توليد مواد غذايي در مورد عوامل موثر بر امنيت غذايي و تاريخ مصرف محصولات ايشان پرداخت كه طي آن سهولت استفاده محصول كه همان آسايش مشتري در هنگام مصرف مي باشد. به عنوان سومين عامل موثر مطرح شد. آنها همچنين اعتقاد داشتند كه حفظ بازار نيز تا حد زيادي وابسته به راحتي مصرف كننده نهايي در استفاده از محصول مي باشد. به همين جهت شركت هاي توليدي مواد غذايي سخت به دنبال ابداعات جديدتر در جهت آسايش بيشتر مشتري مي باشند تا از اين راه مخاطب بيشتري براي محصولات خود بيابند. محصولاتي همچون Glendale,lean cusine, healthy choice قهوه هاي طبيعي clestial، چيپس هاي كوچك Pringles همگي در يك ويژگي اشتراك دارند، دارا بودن خصوصيات بسيار زياد آساني استفاده براي مشتريان از قبيل قابليت بسته شدن كامل چند پاره، ويژگي ايستايي، قابليت استفاده در مايكرويو و آساني در حمل ونقل، اما جالب اينجاست كه 49% از مصاحبه شوندگان موسسه Nielsen گفته اند كه حاضرند از خصوصيت قابليت استفاده در مايكرويو، 48% حاضر از سهولت حمل ونقل و 49% حاضرند از خصوصيت نگهداري راحت به خاطر محيط زيست چشم پوشي كنند.

اما يك نكته مهم كه از چشم طراحان بسته بندي دور مانده است، سهولت استفاده محصولات براي افراد مسن تر است. هم اكنون ميزان نوزادان تولد يافته در حال كاهش مي باشد و از طرفي تعداد افراد مسن  بالاتر از 80 سال به شدت رو به افزايش است و اين خود باعث توجه بيشتر مصرف كنندگان به محصولاتي خواهد شد كه از سهولت مصرف بالايي برخوردار باشند. هم اكنون آخرين نوآوري انجام شده در جهت رفاه حال مصرف كنندگان، استفاده از خط بريل براي افراد نابيناست كه بر روي محصولات دارويي از آن استفاده مي شود ولي در آينده اي نزديك استفاده از آن در تمامي بخش هاي صنعت بسته بندي همه گير خواهد شد.

براي دريافت فايل PDF اين مطلب اينجا را كليك كنيد.


نقل مطالب با حفظ حقوق معنوي مجله و با اشاره به مشخصات كامل مقاله بلامانع است.
 

شماره آينده
شماره پياپي ۱۰۰ - سال دهم - ارديبهشت ‌ماه ۱۳۹۳


شماره جديد
شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


صفحات زرد
صفحات زرد - شماره پياپي ۹۹ - سال دهم - فروردين‌ماه ۱۳۹۳


East AfriPack 2014
آذر هولوگرام
صفحه اصلي  |  درباره ما  |  اشتراک  |  تبليغات  |  نقشه سايت  |  تماس با ما

© کليه حقوق اين سايت متعلق به مجله
فناوري و توسعه صنعت بسته بندي مي‌باشد.