ورود به سایت

حسن سلیمی رییس اتحادیه اتحادیه صباغان و رنگرزان( رنگرزی و تکمیل پارچه) بااشاره به این که بسیاری واحد های چاپ پارچه و گل زن در هشت ماه امسال به دلیل رکود بازار تعطیل شدند؛ عنوان کرد:متاسفانه فراوانی اجناس قاچاق در ایران افزایش زیادی یافته است که متاسفانه نوبت به کالای ایرانی نمی رسد. 

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، سلیمی با اشاره به مشکل دیگر یاین صنف ادامه داد: مشکل دیگری که در این زمینه وجود دارد تعرفه واردات کالای خارجی و به ویژه کالاهای ترکیه است که از 200 درصد به 50 تا 25درصد قرار است برسد و بنابراین تولید کنندگان نمی توانند رقابتی با کشورهای خارجی و به ویژه ترکیه داشته باشند. 
وی ادامه داد: وجود بیمه 30 درصد هم مشکل دیگری است که گریبان تولید کنندگان این حوزه را گرفته است و در این شرایط تولید کنندگان قدرت رقابت را از دست می دهند و تنها راهکار به نوعی اصلاح زیرساخت هاست. 
سلیمی با بیان این که باید زیر ساخت ها اصلاح شود تا تولید کنندگان ایرانی رشد کنند .وی اظهار داشت: کسانی باید در حوزه مدیریت فعالیت کنند که عامل رشد تولید کنندگان صنعت چاپ باشند در حالی که با آزمون و خطا تنها زمان و ثروت ملی از بین می رود.

کاغذهای موسوم به «سبکبال» و استفاده از آنها در تولید کتاب این روزها رونق گرفته و این کاغذ به تدریج جای خود را در بازار باز کرده است.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران،علی واضحی یک فعال نشر با اشاره به اینکه تولید این کاغذهای موسوم به «سبکبال» در ایران به دلیل اقلیم نیمه خشک و بیابانی کشور به‌صرفه نیست، به ویژگی‌ها و مزیت‌های نسبی کاغذ سبکبال نسبت به برخی انواع دیگر کاغذ موجود در بازار پرداخت و به مهر گفت: کاغذ سبکبال حدود ۳۰ سال دیرتر به ایران رسیده و در حالی که چند دهه بود که به دلیل رنگ مناسب، گراماژ و وزن پائین و همچنین این نکته که چشم را برای خوانندگان حرفه‌ای اذیت نمی‌کند، به عنوان کاغذ اصلی کتاب در اروپا و آمریکا مورد استفاده بوده است، در ایران عملاً «کاغذ سفید» خود را بر ذائقه مخاطب تحمیل کرده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته فاز آزمایشی استفاده این نوع کاغذ در بازار کاغذ ایران کلید زده شد، افزود: بعد از عرضه اولیه کاغذ سبکبال، تعداد زیادی از ناشران از جمله مرکز نشر علوم اسلامی، بنگاه نشر و ترجمه کتاب پارسه، چشمه، پیدایش، مرکز، افق، ماهور، نظر، شمع و مه، جیحون و مشکی و ... به استفاده از این نوع کاغذ روی آوردند و کتاب‌های متعددی را با استفاده از آن به مخاطبان عرضه کردند که یکی از ارزشمندترین آنها، مجموعه ۲۰ جلدی «تاریخ جامع ایران» است که از سوی مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی منتشر شده است.

این واردکننده کاغذ همچنین به بازخورد مثبت استفاده از این نوع کاغذ برای تولید کتاب در میان مخاطبان آنها اشاره کرد و درباره مبدا واردات کاغذ مذکور هم گفت: این کاغذ عمدتاً از چند کشور اروپایی مانند سوئد و روسیه وارد کشور می‌شود. البته این کاغذ، دارای چند درجه مختلف است و عمدتاً هم با گراماژ ۶۰ گرمی عرضه می‌شود اما به دلیل «بالک» کافی و ضخامت مناسبی که دارد، با کاغذ تحریر ۱۰۰ گرمی رقابت می‌کند. این در حالی است که قیمت هر بند آن برای سایز ٦٠*٩٠ بسته به درجه و گرماژ بین ٥٠ تا ٦٥ هزار تومان است.

واضحی از اقبال برخی دیگر از واردکنندگان به خرید و واردات کاغذ سبکبال در مدت اخیر سخن گفت و با بیان اینکه این نوع کاغذ در همین چند ماه اخیر توانسته سهمی از قفسه‌های کتاب را در کتابفروشی‌ها به خود اختصاص دهد، در ادامه به ویژگی‌های کاغذ مذکور اشاره کرد و با بیان اینکه ضریب بالکِ کاغذ تحریر ۱ یا نهایتاً ۱.۱ است در حالی که ضریب بالک کاغذ سبکبال ۲ و ۲.۲ است، یادآور شد: به طور کلی، هر میزان ضریب بالکی کاغذی بیشتر باشد، جرم حجمی کمتری دارد و در نتیجه حجم بیشتری دارد. بر این اساس، کاغذهای سبکبال، اصطلاحاً حجیم‌تر از کاغذهای تحریر هستند و بافتشان هم متخلخل‌تر است، با این وجود سطحی بسیار صاف و بدون پرز دارند.

این واردکننده کاغذ همچنین درباره مشکلات مربوط به واردات این نوع کاغذ به کشور، گفت: متاسفانه این کاغذ در استانداردهای قبلی کاغذ چاپ در ایران شناخته شده نبود و با اینکه کاغذ سبکبال دارای استاندادرهای روز کاغذ در اروپاست، مشمول استانداردهای مرسوم موجود در کشور خودمان نمی‌شود. از سوی دیگر واردات کاغذ سفید تحریر از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، معاف است اما برای واردات کاغذ سبکبال، در اداره استاندارد و گمرک، می‌بایست ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداخت شود. علاوه بر آن، باید ۵ درصد هم تعرفه واردات - که البته این مورد مشمول کاغذ تحریر هم می‌شود - برایش پرداخت شود.

واضحی در عین حال با اشاره به پیگیری‌ها برای حل این مشکلات از طریق اداره استاندارد و دفتر امور چاپ وزارت ارشاد، قدیمی بودن ماشین‌های چاپ و پائین بودن سطح دانش اپراتورهای چاپخانه را در کشور، موانعی جدی در مسیر به کا بردن کاغذهایی مانند کاغذ سبکبال که استفاده از آنها نیازمند تنظیمات خاصی در دستگاه‌های چاپی است، عنوان کرد و افزود: ما البته برای حل این مشکل هم اقداماتی را انجام داده‌ایم و از تولیدکنندگان این نوع کاغذ خواسته‌ایم که بهترین شیوه استفاده از آن را با دستگاه‌های موجود در کشور، در اختیار ما بگذارند و حتی کارگاه‌هایی آموزشی هم برای چاپخانه‌ها در این زمینه دایر کرده‌ایم که این کارها، تا حدودی در حل این مشکل موثر بوده است.

 

استاندار زنجان گفت: متاسفانه ما تاکنون نتوانستیم بسته بندی لازم برای صادرات محصولات کشاورزی را داشته باشیم و همچنین بحث حمل و نقل و جا به جایی محصولات کشاورزی مشکل داریم.

به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، اسدالله درویش امیری ظهر سه شنبه در همایش تجلیل از کشاورزان نمونه استان، افزود: بیش از ۸۰ میلیون نفر در کشور ما زندگی می کنند و تامین غذا برای این جمعیت کار بسیار سختی است و اگر کشاورزان زحمتکش نباشند معلوم نیست وضعیت چگونه می شود.

وی اظهار کرد: امنیت غذای امروز کشور مرهون زحمات کشاورزان است و باید قدر این قشر را بدانیم، گفت: حمایت از کشاورزی حمایت از حیات است و امروز برای توسعه کشاورزی به سه عنصر زمین، آب و هوا نیاز داریم و این سه عنصر از الطاف الهی است.

استاندار زنجان تاکید کرد: باید از این سه عنصر استفاده بهینه داشته باشیم چرا که نبود یکی کشاورزی را با مشکل مواجه می کند.

درویش امیری  افزود:  تولید محصولات کشاورزی در کشور ما زمان و بسته بندی و نظم خاص خود را ندارد ولی در کشوری مثل هلند که به اندازه استان گیلان است بسته بندی تولیدات کشاورزی براساس زمان انجام می شود.

استاندار زنجان تصریح کرد: کشاورز دغدغه تولید دارد و باید مسئولین بعد از تولید را بر عهده بگیرند و به بازار مصرف  و فروش برسانند .

درویش امیری افزود: متاسفانه ما تاکنون نتوانستیم بسته بندی لازم برای صادرات محصولات کشاورزی را داشته باشیم و همچنین بحث حمل و نقل و جا به جایی محصولات کشاورزی مشکل داریم.

وی ابراز کرد:دراین خشکسالی مالی دولت ۱۵ هزار میلیارد تومان از مطالبات گندمگاران را پرداخت کرد که ما نتوانستیم ۴۰ درصد اعتبارات عمرانی را تخصیص بدهیم.

 

نشست خبری بیست‌وسومین نمایشگاه صنعت چاپ و بسته‌بندی روز گذشته با حضور احمد ابوالحسنی رییس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف مهر و پلاک و چاپ اسکرین،احمدرضا مظاهری نایب‌رییس اتحادیه چاپخانه‌داران، ایرج استادعلی نقی رییس اتحادیه چاپخانه‌داران، جلیل غفاری رهبر رییس اتحادیه صحاف شهرستان تهران و بابک عابدین رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور در اتاق اصناف تهران برگزار شد.

به گزارش آژانس خبر ی چاپ و بسته بندی ایران، دراین نشست که از سوی ستاد برگزاری بیست‌وسومین دوره نمایشگاه بین‌المللی چاپ و بسته‌بندی تهران برگزار شد، مسئولان و دست‌اندرکاران برگزاری این نمایشگاه، هریک گزارشی از عملکرد، چگونگی برگزاری و اهداف این نمایشگاه را تشریح و اعلام کردند.

احمد ابوالحسنی مدیرعامل شرکت توزیعی و خدمات فنی نمایشگاه، دراین نشست با تاکید براینکه امسال نمایشگاه متفاوت‌تر از سال‌های گذشته برگزار خواهد شد، در ادامه درباره تعداد شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور خواهند داشت، اظهار کرد: تعداد متقاضیان داخلی امسال حدود ۶۰۰ شرکت است. البته در بخش خارجی حدود ۴۳۰ متقاضی داشتیم که برخی از آنها به دلیل برخی مشکلات نتوانستند در این نمایشگاه شرکت کنند که در مجموع در حدود ۲۲۶ شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور به هم خواهند رساند. وی همچنین با تاکید براینکه ۱۳سالن را برای نمایش ماشین‌آلات چاپ آماده کرده‌ایم که زیر پوشش رفته است افزود: البته برخی از این غرفه‌ها برای شرکت‌های خارجی و برخی نیز برای شرکت‌های داخلی در نظر گرفته شده است که در مجموع تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه سال ۹۵ به نسبت سال‌های گذشته بسیار افزایش یافته است.

ابوالحسنی با اشاره به میزان مساحت غرفه‌ها نیز اظهار کرد: در حدود 3500هزار مترمربع برای شرکت‌های خارجی در نظر گرفته شده است، اما برای شرکت‌های داخلی نیز چیزی در حدود ۲۱هزار مترمربع لحاظ شده است. امسال هم مانند سال‌های قبل سمینار آموزشی در خلال برگزاری نمایشگاه خواهیم داشت. وی در ادامه درباره اهداف برگزاری سمینارهای آموزشی که در حاشیه این نمایشگاه برپا خواهد شد تصریح کرد: در واقع می‌خواهیم با برگزاری این سمینارهای آموزشی توان و کیفیت این نمایشگاه را ارتقا دهیم.

در این سمینارها بدون تردید از تخصص و دیدگاه کارشناسان خارجی بهره خواهیم برد. رییس اتحادیه سازندگان کلیشه و لیتوگراف مهر و پلاک و چاپ اسکرین افزود: در نمایشگاه سال ۹۵ برای نخستین بار در شب سوم نمایشگاه گردهمایی صنعت چاپ را نیز خواهیم داشت که امیدواریم با پوشش مناسب رسانه‌ها این گردهمایی به خوبی اجرا شود. وی در پایان درباره تاریخ برگزاری نمایشگاه گفت: بیست‌وسومین نمایشگاه صنت چاپ و بسته‌بندی در تاریخ ۵ تا ۸ دی ماه از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعد از ظهر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار خواهد شد.


افزایش ۳۰درصدی تعداد غرفه‌داران
در ادامه این نشست نیز بابک عابدین، رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور طی سخنانی اظهار کرد: نمایشگاه امسال از نظر تعداد غرفه حدود ۳۰درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، حتی با توجه به اینکه ما امسال کاهش متراژ داشته‌ایم و بعضی از شرکت‌های بزرگ در این نمایشگاه شرکت نکردند اما با این وجود تعداد غرفه‌های امسال بیشتر شده است. 
وی در ادامه بیان کرد: امسال به دلیل مشکلاتی که در کشور ترکیه به وجود آمد برخی از شرکت‌های ترکیه‌ای نتوانستند در نمایشگاه حضور یابند، اما در مجموع تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه همان گونه که اشاره شد قابل توجه است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور با اشاره به اینکه کشورهای ایتالیا، انگلیس، اتریش، آلمان، مصر، ترکیه، چین و تایوان از بزرگترین شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه هستند یادآورشد: سعی ما این است که توانمندی‌هایی که در این صنعت وجود دارد و قرار است دراین نمایشگاه به معرض نمایش گذاشته شود را در خارج از ایران هم تبلیغ کنیم. در همین راستا با بسیاری از اتحادیه‌های خارج از ایران ارتباط برقرار کردیم و در منطقه از بسیاری از کشورها دعوت کردیم تا در نمایشگاه امسال شرکت کنند. اما متاسفانه از آنجایی که زمان برگزاری نمایشگاه با ایام کریسمس و سال نو میلادی مصادف شده است، بسیاری از شرکت‌های خارجی قادر به شرکت در نمایشگاه نشدند.

عابدین با اشاره به این مسئله که زمان برگزاری نمایشگاه را شرکت نمایشگاه‌های تهران تنظیم می‌کند گفت: مشخص کردن تاریخ برگزاری نمایشگاه از دست اتحادیه‌ها خارج است اما تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم که نمایشگاه سال آینده را در مرداد ماه برگزار کنیم.رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور گفت: اما با این وجود برخی از مسئولان مرتبط با صنعت چاپ از کشور عراق، مصر و افغانستان در این نمایشگاه شرکت خواهند کرد. ما باید به این باور برسیم که می‌توانیم به‌عنوان قطب صنعت چاپ در منطقه شناخته شویم، هرچند که هنوز با این هدف فاصله داریم. به گفته او شاید بسیاری از شرکت‌های خارجی در نمایشگاه حاضر نشدند اما باید بگویم همین که بسیاری از شرکت‌ها وارد ایران شده‌اند و بازاریابی و سرمایه‌گذاری می‌کنند نقطه شروع خوبی است.

رییس اتحادیه صادرکنندگان صنعت چاپ کشور با اشاره به این موضوع که نمایش ماشین‌آلات، سیر صعودی داشته است افزود: طی سال‌های اخیر به دلیل تحریم‌ها، شرایط به گونه‌ای بود که بسیاری از شرکت‌های خارجی تمایلی برای حضور در نمایشگاه ما نداشتند اما لغو تحریم‌ها، برگزاری نمایشگاه را به یک فرصت تبدیل کرده است. عابدین افزود: البته در دوره‌های قبل از تحریم‌ها، تعداد بیشتری از شرکت‌های مرتبط با حوزه ماشین‌آلات چاپ در نمایشگاه شرکت می‌کردند، اما از آنجایی که زمان برگزاری نمایشگاه در ایران برای بسیاری از کشورهای خارجی، زمان مناسبی نیست و مصادف با سال نو میلادی شده است از این‌رو در این نمایشگاه حضور پیدا نمی‌کنند، البته درتلاشیم تا بتوانیم با تغییر زمان برگزاری نمایشگاه این مشکلات و محدودیت‌هایی که دراین راستا وجود دارد را رفع کنیم.

توسعه صادرات با برگزاری نمایشگاه
احمدرضا مظاهری، نایب‌رییس اتحادیه چاپخانه‌داران نیز به‌عنوان دیگر سخنران این نشست با اشاره به اینکه برگزاری این نمایشگاه می‌تواند گامی در جهت توسعه صادرات کشور باشد افزود: امیدوارم برگزاری این نمایشگاه به نفع مجموعه صنعت چاپ باشد. خوشبختانه امسال شاهد وحدت و یکپارچگی مجموعه‌هایی هستیم که در اجرای نمایشگاه نقش دارند؛ این مسئله اتفاق خجسته‌ای است و نمی‌توان به سادگی از آن گذشت. وی در ادامه اظهار کرد: امسال رویکرد موثرتری نسبت به دوره‌های قبل داریم که امیدوارم نمایشگاه را بر همین مدار مدیریت کنیم.

هدفگذاری اول پیشرفت صنعت چاپ است، به این صورت که نمایشگاه بتواند به عنوان یکی از اتفاقات و رویدادهای مهم دراین حوزه، در تحقق توسعه صنعت چاپ نقش مهمی ایفا کند. اگر چنین اتفاقاتی رخ بدهد برای توسعه کسب‌وکار کشور قدم‌های موثری برداشته خواهد شد. مظاهری تصریح کرد: واردات محصولات چاپی بسیار به صنعت چاپ آزار می‌رساند، اما امیدواریم تا بتوانیم با همدلی مسائل صادراتی کشور را نیز سامان دهیم. البته نمایشگاه به تنهایی قادر به انجام چنین کاری نیست ولی اگر نقشی که به عهده نمایشگاه است، انجام شود می‌توانیم به نتایج قابل‌توجهی دراین زمینه دست یابیم. او گفت: باید تصور بهتری از مدیریت ارائه شود؛ ما باید در مدیریت نقدپذیر باشیم تا بتوانیم از نظر کیفی و کمی خود را بهبود ببخشیم. ما باید از نمایشگاه بین‌المللی الگوبرداری کنیم، درست است که شرایط ما با کشورهای صاحب‌نام یکی نیست اما مهم این است که با این شرایط دشوار بتوانیم خود را به آنها برسانیم و به آنها نزدیک شویم.

وی در ادامه اظهار کرد: نمایشگاه امسال بدون شک دور از تنش برگزار خواهد شد. ما امیدواریم این مسئله در سایر زمینه‌ها هم اعمال شود چرا که دور بودن از تنش به نفع صنعت چاپ کشور است. مظاهری گفت: در روز افتتاحیه نمایشگاه وزیر ارشاد حضور خواهند داشت. همچنین در روز سوم نمایشگاه یک نشست و گردهمایی خواهیم داشت که در این جلسه از حضور وزیر نیز بهره خواهیم برد. تفاوت دیگر نمایشگاه امسال با نمایشگاه سال‌های گذشته در این است که برای نمایشگاه امسال مراسم اختتامیه باشکوهی نیز در نظر گرفته‌ایم.

وی در پایان اظهار کرد: امسال تیزرهای تلویزیونی بیش از ۴ برابر شده و این میزان قابل توجه است. در حال حاضر با شرایط بهتری این کار انجام شده است. کارت‌های دعوت نیز تهیه و همچنین سرویس‌های ایاب و ذهاب نیز در اختیار کارشناسان قرار خواهد گرفت. امسال از دیدگاه کارشناسان خارجی استفاده خواهیم کرد که به این صورت کیفیت برگزاری نمایشگاه افزایش خواهد یافت.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از پرداخت بخشی از یارانه مطبوعات و مبالغ بیمه خبرنگاران طی ماه گذشته و ماه جاری خبر داد و گفت: باقیمانده این یارانه حداکثر ظرف ماه آینده به رسانه‌ها پرداخت می‌شود.


به گزارش آژانس خبری چاپ و بسته بندی ایران، سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز یکشنبه ۵ دیماه و پس از افتتاح بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی چاپ، بسته‌بندی و ماشین‌آلات وابسته در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران و بازدید از آن، در جمع خبرنگاران درباره وضعیت صنعت چاپ کشور، گفت: خوشبختانه تحرک بسیار خوبی در حوزه صنعت چاپ مشاهده می‌شود. در مجموع در سطح کشور حدود ۱۰ هزار کارگاه، کارخانه و مجموعه‌ها در حوزه صنعت چاپ فعال هستند که امروز موفق شده‌اند تا حدود زیادی، ما را از واردات محصولات چاپی خودکفا کنند.

وی افزود: این صنعت در حوزه اقتصاد مقاومتی موفق شد، کشور را در زمینه تولید کارت‌های هویتی و کارت‌های بانکی و همچنین لیبل، خودکفا کند و ما می‌توانیم این انتظار را داشته باشیم که صنعت چاپ می‌تواند به همه نیازهای داخلی پاسخگو باشد و کشور ما در آستانه صادرات محصولات چاپی قرار دارد. امروز بخشی از تولیدات این صنعت در حال صادر شدن به کشورهای همسایه و حتی کشورهای اروپایی است.

صالحی امیری ادامه داد: بیشترین نیاز صنعت چاپ، در دو نکته کلیدی است که باید به آن توجه کنیم؛ اول اینکه آن را به عنوان یک صنعت به رسمیت بشناسیم و بعد، چاپ را در دلِ آن ببینیم؛ مثل کارخانجات داروسازی، این هم یک صنعت است و محصولات آن باید تحت نظارت قرار گیرد. ما باید به این سمت حرکت کنیم که وزارت صنایع باید صنعت چاپ را به رسمیت بشناسد و از فعالان این صنعت حمایت کند و تسهیلات بانکی لازم را برای آنها قائل شود. همچنین وزارت اقتصاد باید در حوزه مالیات و ارزش افزوده، مساعدت‌های لازم را به این صنعت انجام دهد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید عمده کارش در زمینه صعت چاپ، در حوزه نظارتی باشد و در زمینه محتوا، تولید و چاپ، این کار را انجام دهد. ما در آینده نزدیک جلسه سه‌جانبه مشترکی را میان صنوف سه‌گانه این صنعت، وزارت صنایع و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برای احصاء مسائل عمده این صنعت برگزار می‌کنیم و انشاءالله در سطح دولت در این باره تصمیم‌گیری خواهیم کرد.

وی برگزاری نمایشگاه چاپ و بسته بندی را اتفاقی مهم ارزیابی کرد و با قدردانی از دست‌اندرکاران تشکیل آن، افزود: خوشبختانه همه در این صنعت، اختلافات را کنار گذاشته‌اند و به صورت یکپارچه و با وحدت و یکدلی، امسال در نمایشگاه حاضر شدند. ما هم موظفیم از آنها حمایت کنیم. گزارش‌هایی که بنده از صاحبان کارخانجات حوزه صنعت چاپ گرفتم، خوشحال کننده بود. نکته دیگر این است که مما از واردات بی رویه جلوگیری و از تولید حمایت کنیم.

صالحی امیری تاکید کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکیل کمیته رسیدگی به تخلفات، به صورت جدی با هر گونه فعالیت غیرقانونی در این حوزه مقابله خواهیم کرد و با قوه قضائیه هم هماهنگی‌های لازم را انجام خواهیم داد. قطعاً صنعت چاپ می‌تواند علاوه بر تامین نیازهای داخلی، در سطح منطقه‌ای و حتی فرامنطقه‌ای بدرخشد و آغاز یک جهش بزرگ در سطح چاپ در منطقه مشاهده بشود. امروز می‌توانیم ادعا کنیم که صنعت چاپ از فضای رکود خارج و وارد فضای رونق شده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در حال حاضر کاغذ در سطح ملی در کشور در حال تولید است و در آینده نزدیک این ظرفیت به چندین تُن در روز خواهد رسید. ما سیاست حمایت از صنعت چاپ را برای دستیابی به بازارهای منطقه‌ای و جهان دنبال می‌کنیم. امسال نمایشگاه به لحاظ کمی و کیفی، ۲۰ درصد رشد داشته است. حضور خارجی‌ها در این دوره بسیار محسوس است و از مجموع ۶۶۰ غرفه، ۲۲۰ غرفه را خارجی‌ها و ۴۴۰ غرفه را داخلی‌ها، تصاحب کرده‌اند که این مسئله از جهت تبادل تجربه و آشنایی اصحاب داخلی با تکنولوژی‌های خارجی، بسیار موثر است.

براي تهيه كتاب با شماره تلفنهاي
۶۶۴۶۲۹۰۳ - ۶۶۴۶۲۹۳۳
تماس بگيريد.

حاضرین در سایت

ما 6 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم